PuzzleReklamowe 20 maja 2023

5 przydatnych wskazówek jak ułożyć każdy typ puzzli

Puzzle stanowią doskonałą formę rozrywki niezależnie od naszego wieku, czy poziomu zaawansowania. Co więcej, jest to hobby, które z powodzeniem możemy uprawiać sami, lub w towarzystwie innych osób. Ważna jest dobra zabawa, ale czasami przydaje się także umiejętność logicznego myślenia, odrobina spostrzegawczości, no i oczywiście duże pokłady cierpliwości. Dlaczego wspomnieliśmy o tym ostatnim czynniku? Bowiem wiele osób, już przy pierwszych niepowodzeniach w układaniu puzzli poddaje się i odkłada je na bok. Aby nie utknąć w takim schemacie, przygotowaliśmy dla naszych czytelników 5 przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak ułożyć każdy typ puzzli.

Układanie puzzli krok po kroku… Od czego zacząć?

Wśród nas są z pewnością osoby, entuzjaści układania puzzli, którzy nad tego typu rozrywką mogą spędzać całe godziny. Są z pewnością również i tacy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z puzzlami. Dla jednych jak i drugich przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak przygotować się do układania puzzli, aby cały ten proces przebiegał przyjemnie i co najważniejsze bez poczucia frustracji i ciągłego niepowodzenia. Oto nasze wskazówki, które pomogą Ci układać puzzle z przyjemnością.

Krok 1. Dobierz układankę do poziomu zaawansowania

Osoby rozpoczynający przygodę z układaniem puzzli muszą pamiętać o tym, aby ilość elementów oraz poziom szczegółowości obrazu dopasowany był do ich poziomu zaawansowania. Osoby początkujące nie powinny zabierać się za ogromne, zawierające kilka tysięcy elementów puzzle o monochromatycznych barwach. Te mogą okazać się zbyt skomplikowane jak na pierwszy, a nawet drugi czy trzeci raz. Na początek lepiej jest wybrać układankę zawierającą np. 500 elementów o dość charakterystycznych i różnorodnych kolorach i obrazkach. Wówczas łatwiej będzie odnaleźć i połączyć ze sobą poszczególne elementy.

Krok 2. Zorganizuj miejsce do układania puzzli

Przestrzeń, w której planujesz układać puzzle, odgrywa bardzo ważną rolę w całym tym procesie. Ogromne znaczenie ma oświetlenie. Dobrze doświetlona przestrzeń robocza (w tym przypadku stolik, mata lub tablica do układania puzzli) sprawi, że oczy nie będą się szybko męczyły. Ważna jest także wielkość takiej przestrzeni. Musi być ona na tyle duża, aby zmieściła się nie tylko złożona układanka, ale także znajdujące się wokół niej pojedyncze elementy.

Krok 3. Przy układaniu sugeruj się zawsze obrazkiem na opakowaniu, lub instrukcji obsługi puzzli

Układanie puzzli z pewnością będzie dużo łatwiejsze, jeśli przed sobą umieścisz oryginalny obrazek puzzli. Najczęściej znajduje się on na opakowaniu, jednak niekiedy można go znaleźć również w instrukcji układania puzzli. Warto mieć go zawsze pod ręką i w chwili zwątpienia zasugerować się, czy prawidłowo odczytać położenie danego elementu. Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla wielu osób.

Krok 4. Dokonaj klasyfikacji i podziału poszczególnych elementów

Wybór puzzli oraz przygotowanie stanowiska pracy jest ważne, jednak, aby przejść do sprawnego układania puzzli, warto odpowiednio wcześniej pogrupować poszczególne elementy. Można to zrobić, np. według kolorów znajdujących się na obrazku, czy charakterystycznych znaków.

Krok 5. Zacznij układać od krawędzi i przejdź do najbardziej rozpoznawalnych elementów

Dlaczego wcześniej kazaliśmy posortować Ci poszczególne elementy puzzli? Właśnie po to, abyś mógł rozpocząć, układanie puzzli od krawędzi układanki. Są one nie tylko charakterystyczne ze względu na jedną prostą linię, ale co ważne, stanowią one najmniejszą pod względem liczby grupę puzzli. Co ważne, ułożenie krawędzi puzzli pozwoli Ci określić, jak dużą powierzchnię zajmie złożona w całość układanka.

Po ułożeniu krawędzi przejdź do najbardziej rozpoznawanych elementów Twojego obrazu. Możesz szukać np. charakterystycznej kolorystyki danego punktu układanki, części składających się na sylwetkę jakiejś osoby, czy dość wyraziste elementy budynków.

Wskazówki dotyczące układania puzzli — podsumowanie

Wszystkie zaprezentowane przez nas kroki dotyczą układania puzzli każdego typu. Wskazówki te możesz wykorzystać zarówno przy układaniu puzzli tradycyjnych, puzzli drewnianych, puzzli 3D, jak i magnetycznych.