Dlaczego warto układać puzzle?
PuzzleReklamowe 23 listopada 2022

Dlaczego warto układać puzzle?

Układanie puzzli to ciekawa rozrywka dla całej rodziny, która nie tylko daje nam szansę się wyciszyć i zrelaksować, lecz również jest znakomitym treningiem dla mózgu. W dzieciństwie chętnie sięgamy po pudełko z puzzlami, doszukując się w nim źródła rozrywki, w dorosłym życiu nierzadko zapominamy jednak o puzzlach, a to duży błąd. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, dlaczego warto układać puzzle na każdym etapie życia. Przyjemnej lektury!

Co daje układanie puzzli? - koncentracja i spostrzegawczość

Być może odnosisz wrażenie, że zapanowanie nad całą masą niewielkich, różnokształtnych elementów jest ogromnym wyzwaniem, a masa wysiłku i czasu, który zabiera ta czynność nie jest tego warta. Nic bardziej mylnego! Układanie puzzli, chodź sprawia wrażenia żmudnej aktywności, niesie z sobą szereg korzyści i rozwija wiele cennych umiejętności, które możemy wykorzystać w codziennym życiu. Nierzadko podkreśla się, że w czasie układania puzzli pracują obie półkule mózgowe, co jest dowodem, że ćwiczenie to podtrzymuje centralny układ nerwowy w pełnej sprawności. W czasie układania puzzli ćwiczymy takie umiejętności jak spostrzegawczość, pamięć wzrokowa i koncentracja. Mając to na uwadze, nie sposób przejść obok pudełka z puzzlami obojętnie.

Kiedy dziecko układa puzzle…

…ćwiczy zdolności manualne. Chwytając dłońmi drobne elementy, trenuje motorykę małą, co jest niezbędne w przypadku każdego dziecka. Ponadto układanie puzzli przez dzieci wspiera również rozwój ich pomysłowości, kreatywności i zmysłu artystycznego. Dzieci stają się bardziej ciekawe świata i chętniej podejmują nowe wyzwania. Nie bez powodu puzzle zaliczają się do pierwszych zabawek edukacyjnych, jakie wręczamy naszym Pociechom. Układając puzzle, dzieci ćwiczą zapamiętywanie i umiejętność skupiania się na jednej rzeczy, co przygotowuje je do późniejszej nauki w szkole. Warto więc wykorzystać potencjał kryjący się w puzzlach i wręczyć pudełko swojemu Skarbowi już na wczesnym etapie jego rozwoju.

Układanie puzzli - na co wpływa u dorosłych?

Również w przypadku osób dorosłych układanie puzzli może mieć pozytywne konsekwencje. Zacznijmy choćby od tego, że aktywność ta sprzyja rozwojowi zdolności analitycznych i postrzegania przestrzennego, co z kolei rozwija logiczne myślenie i umiejętność identyfikowania związków przyczynowo-skutkowych. Niezwykle istotnym jest również fakt, że układanie puzzli pomaga zapanować nad emocjami, dając ukojenie zszarganym nerwom. Pomaga się wyciszyć, dzięki czemu w prosty sposób można osiągnąć odczuwalną poprawę stanu zdrowia. Co więcej w trakcie układania puzzli można podejmować równoległe kilka czynności i np. słuchać podcastów lub audiobooków. To znakomity pomysł na wieczorny relaks po pracy.

Czy układanie puzzli to dobre ćwiczenie dla osób starszych?

Układanie puzzli to również aktywność niosąca wiele korzyści osobom starszym. Nie od dziś przecież wiadomo, że różnego rodzaju łamigłówki i zagadki logiczne korzystnie wpływają na pracę mózgu i opóźniają rozwój chorób neurologicznych, takich jak choćby demencja. Co jednak zrobić jeśli senior nie ma ochoty na układanie puzzli? Wystarczy sprezentować mu personalizowane puzzle na zamówienie ze zdjęciem rodziny, ulubionego zwierzaka itp. Bez wątpienia zyska on wówczas motywację, by podjąć wyzwanie.

Układanie puzzli to znakomita okazja do wspólnego spędzenia czasu

Wiesz już co daje układanie puzzli każdemu członkowi rodziny z osobna. Pora więc, abyś dowiedział się co zyskuje Twoja rodzina układając puzzle wspólnie. Otóż musisz wiedzieć, że aktywność ta sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych i jest znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Układając puzzle w grupie mamy wiele czasu do wspólnych rozmów i rozważań, snucia planów i wymienienia się spostrzeżeniami. Ćwiczymy także umiejętności miękkie, takie jak współpraca w zespole, komunikatywność czy wypracowywanie kompromisów. Jesteśmy pewni, że mając to na uwadze nie będziesz dłużej postrzegał układania puzzli jako żmudnej, monotonnej pracy.