PuzzleReklamowe 11 styczeń 2021

Indywidualne zabawki dla dzieci na zamówienie

Dzieciństwo to beztroski czas, w którym znacznie większą uwagę zwraca się na rzeczy, które przestają być istotne na późniejszych etapach życia. Dziecko może nie polubić zabawki tylko z powodu tego, że nie jest w jego ulubionym kolorze. Najmłodsi mają zupełnie różne i indywidualne zainteresowania, dlatego producenci zabawek nie zawsze za nimi nadążają. W przypadku gdy Twoje dziecko interesuje się wyjątkowo niezwykłymi rzeczami, warto zamówić zabawkę dostosowaną indywidualnie do jego potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę dla dziecka?

Pierwsze i najważniejsze - wiek dziecka. Trzeba pamiętać o tym, że dzieci w różnym wieku mają różne zdolności poznawcze. Z reguły dzieci do trzech lat mają tendencję do próbowania, w sensie dosłownym, zabawek. Zwykle zjawisko umieszczenia przedmiotów w ustach zanika już około drugiego roku życia, ale ze względu na różne tempo rozwoju dzieci, producenci zabawek umieszczają na produktach zakazy o poszerzonym przedziale wiekowym. Precyzja ruchów pojawia się jeszcze później, czyli około czwartego roku życia, do tego wieku zabawki powinny być łatwe w trzymaniu i nie wymagać od dziecka manipulacji małymi elementami. Różnica między płciami również bywa istotna. Dziewczynki lepiej poradzą sobie z zabawkami dźwiękowymi i interaktywnymi, natomiast chłopcy z wszelkiego rodzaju klockami i konstrukcjami. Pamiętaj, że jest to stereotyp i choć sprawdza się w większości przypadków, to odstępstwa od niego nie są groźne. Nie przejmuj się jeśli Twoje dziecko woli zabawki przypisywane do innej płci. Nie świadczy to o potencjalnej przyszłej orientacji czy zaburzeniach osobowości, a jedynie o innych predyspozycjach.

Dlaczego warto kupić dziecku indywidualne puzzle?

Posiadanie ulubionej bajki lub postaci jest w dzieciństwie bardzo ważne. Można to wykorzystać do przyspieszenia rozwoju dziecka. Podstawowa zasada poprawnej nauki mówi, że znacznie szybciej uczymy się rzeczy, które nas interesują. Dzięki temu możemy wykorzystać pociąg naszej pociechy, do celów edukacyjnych. Układanie puzzli bardzo dobrze wpływa na rozwój mózgu. Ćwicząc tę umiejętność dziecko trenuje się w rozpoznawaniu kształtów, kolorów, orientacji przestrzennej oraz korelacji motorycznej ręka-oko. Puzzle na zamówienie z ulubionymi postaciami lub scenami z bajek pełnią tutaj rolę wabika, utrzymującego skupienie dziecka na wykonaniu zadania.

Puzzle na zamówienie - ile elementów dla jakiego wieku?

Najwcześniej dziecko jest w stanie ułożyć puzzle w wieku dwóch lat. Mowa tutaj o puzzlach składających się z czterech elementów. Wcześniej dziecko może łączyć ze sobą dwa elementy, ale raczej na zasadzie przypadku niż celowego działania i możliwe jest to jedynie gdy są to grube puzzle z wyraźnym miejscem na łączenie. Ilość elementów, z których dziecko jest w stanie ułożyć puzzle rośnie z wiekiem geometrycznie. Dla trzech lat będzie to już naście puzzli, a czterolatki mogą poradzić sobie już puzzlami zawierającymi około pięćdziesięciu elementów. W wieku około pięciu lat dzieci radzą sobie z ułożeniem stu puzzli, a w wieku sześciu lat ograniczenie stanowi zwykle jedynie determinacja dziecka. Lepiej jej nie nadwyrężać puzzlami o liczbie elementów przekraczających trzysta.

Jakich błędów unikać podczas zamawiania indywidualnych zabawek?

Pamiętaj, że dzieci ewoluują znacznie szybciej niż dorośli. Ulubiona bajka mogła być ulubiona jeszcze tydzień temu, ale teraz została zastąpiona inną. Może zdarzyć się sytuacja, że nie jesteś na bieżąco z upodobaniami dziecka, dlatego przed złożeniem zamówienia upewnij się co do aktualnych preferencji. Postaraj się również wyczuć, czy jest to chwilowa moda, czy dłuższe zainteresowanie. Po drugie upewnij się, która z postaci z danej bajki jest tą ulubioną. To, że dziecko uwielbia serial “Świnka Peppa” nie znaczy, że ucieszy się z puzzli ze świnką Jackiem, czyli bratem głównej bohaterki. Często może to wręcz wywołać płacz. Dlatego naucz się rozpoznawać postacie z bajki i w obecności dziecka sprowokuj rozmowę, która z nich jest najlepsza.