Jak dbać o puzzle piankowe?

portaart.pl > Drukarnia  > Jak dbać o puzzle piankowe?
W Jaki Sposób Przedłużyć Użyteczność Puzzli Piankowych? zdjęcie nr 1

Jak dbać o puzzle piankowe?

Puzzle piankowe pomagają w powstaniu idealnej strefy zabaw dla dziecka. Stanowią miękkie podłoże, na którym nasze dziecko może się bezpiecznie bawić. Jednak właśnie ze względu na tą delikatność wymagają specjalnego traktowania. Z tego artykułu dowiesz się jak wydłużyć żywotność puzzli piankowych.

Zabawki, przedmioty i obuwie

Podstawową zasadą przy utrzymaniu puzzli piankowych jest chodzenie po nich wyłącznie w skarpetkach lub na boso. Podeszwa buta poprzez wgłębienia i nieregularność zmniejsza powierzchnię, na którą rozkładamy siłę nacisku swojego ciała. Również krawędzie buta nie są tak obłe w kształtach jak stopy, przez co na puzzlach może pozostać odbicie śladu buty, a przynajmniej jego kontur. Dodatkowo jakiekolwiek zanieczyszczenie podeszwy, na przykład piasek, działają ściernie na powierzchnię puzzli. Nawet pojedynczy krok może pozostawić kryształki piasku, które będą wcierane w strukturę puzzli przez kolejnych użytkowników.

Z podobnego względu nie powinniśmy stawiać na puzzlach ciężkich przedmiotów. Nawet jeśli nie posiadają ostrych krawędzi, to umieszczone na dłuższy czas w jednym miejscu mogą trwale odkształcić puzzle pod spodem.

Systematyczne i regularnie czyszczenie

Powinniśmy reagować jak najszybciej od momentu zauważenia zagrożenia. Puzzle piankowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z pianki polimerowej, do której mogą wniknąć zanieczyszczenia. Szczególnie gdy zabrudzeniu towarzyszy zarysowanie, pęknięcie lub wysoka temperatura. Im szybciej zmyje się plamę tym mniejsza szansa, że pozostawi trwały ślad. Nawet jeśli puzzle nie posiadają widocznych zanieczyszczeń, na koniec użytkowania warto przetrzeć ich powierzchnię roboczą przy pomocy zwilżonej ściereczki. Dzięki temu wydłuży się neutralność zapachowa maty z puzzli piankowych.

Czym myć puzzle piankowe?

Mycie puzzli piankowych zależy od ich struktury, oraz tego co znajduje się na ich powierzchni. Puzzle na zamówienie często posiadają określony skład, a na stronie producenta znajdują się niezbędne informacje potrzebne do poprawnej konserwacji. Czasem w tym samym sklepie można zakupić specjalny preparat do czyszczenia. W przypadku puzzli z innych źródeł, najlepiej będzie użyć miękkiej ściereczki lub gąbki z wodą o temperaturze pokojowej. Używając gąbki należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera ona metalowego dodatku ściernego. Taki dodatek stosuje się w wielu gąbkach kuchenny, a ma on ułatwić szorowanie mocno zabrudzonych naczyń. Przy myciu mat piankowych zawsze używamy miękkiej powierzchni gąbki. Woda powinna poradzić sobie z większością zabrudzeń. W przypadku, gdy nie daje to rezultatu możemy użyć płynu mycia naczyń lub mydła . Może się to okazać szczególnie pomocne w przypadku tłustych plam. Pranie w pralce jest ostatecznością, ponieważ może przysporzyć więcej problemu niż pożytku. Po pierwsze, jeśli nie mamy pewności pochodzenia i materiału puzzli najlepiej na początku sprawdzić jak zachowują się podczas wygniatania, na ile wracają do swojej pozycji i czy aby na pewno barwnik się nie zmywa. Oprócz tego, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia powinniśmy:

  • ustawić temperaturę prania na 20 stopni. Bezpieczne może być również 30 stopni, ale tylko dla puzzli dobrej jakości,
  • zmniejszyć liczbę obrotów do wartości minimalnej,
  • użyć delikatnego płynu do prania w niewielkim stężeniu lub proszku do ubranek dziecięcych,
  • nie używać proszku do prania z wybielaczem ani płynu do zmiękczania tkanin.

Unikanie silnych detergentów

Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, powinno unikać się stosowania silnych detergentów przy myciu puzzli piankowych. Po pierwsze takie detergenty pomimo pozornego zmycia pozostają na powierzchni, tej samej, na której będzie bawić się nasze dziecko. A jak wiadomo, z dziećmi nic nigdy nie wiadomo. Po drugie silne detergenty mogą negatywnie wpływać na wygląd puzzli i ich właściwości mechaniczne, między innymi odporność na kolejne zabrudzenia i odkształcenia. Podsumowując, detergenty stosuj w ostateczności. Decydując się na nie wybierz zwykłe mydło, płyn do mycia naczyń, delikatny płyn do prania lub proszek przeznaczony do prania ubrań dziecięcych.