PuzzleReklamowe 10 maja 2023

Jak dobrać ilość elementów puzzli odpowiednio do wieku dziecka?

Puzzle stanowią jedną z najpopularniejszych form zabawy, która pozwala rozwijać umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i cierpliwość u najmłodszych użytkowników. Aby jednak naszym maluchom zapewnić satysfakcjonujące doświadczenia z układaniem puzzli, to w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dobranie odpowiedniej ilości elementów puzzli dla dziecka. W tym artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące takiego wyboru. Podpowiemy, jakie puzzle będą odpowiednie dla dwulatka, pięciolatka i sześciolatka, a jakie dla starszych dzieci.

Jak wybrać odpowiednie puzzle dla dziecka?

Niezależnie od tego czy wybieramy puzzle jako formę upominku, czy bez konkretnej okazji, to zawsze, ale to zawsze powinny być one odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Jak to zrobić prawidłowo?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na szczegółowość obrazka w takiej układance. Im dziecko jest starsze, tym szczegółowość może być większa. Dla najmłodszych użytkowników polecamy puzzle z prostymi obrazkami, zawierającymi duże i dobrze widoczne elementy. W ten sposób dziecku będzie łatwiej ułożyć taką układankę.

Poniżej prezentujemy najlepsze rozwiązania, jeśli chodzi o dobór ilości elementów w puzzlach dla dzieci.

Puzzle dla najmłodszych — puzzle dla 2-latka i 3-latka

Dzieci w wieku od 1 do 3 lat dopiero zaczynają odkrywać świat puzzli. W tym okresie skupiają się głównie na nauce podstawowych umiejętności manipulacyjnych. Dlatego najlepszym wyborem będą puzzle o dużych, wyraźnych elementach. Początkowo można zacząć od puzzli dla dzieci, które mają 2-3 duże elementy, a następnie stopniowo zwiększać ilość elementów w miarę postępów dziecka. Puzzle dla 2-latka i 3-latka mogą występować zarówno w wersji tradycyjnej — kartonowej, jak i drewnianej.

Puzzle dla przedszkolaków, czyli puzzle dla 3-latka, 4 i 5-latka

W tym wieku dzieci rozwijają się szybko pod względem umiejętności motorycznych i koncentracji. Mogą już zatem dość dobrze radzić sobie z większą ilością elementów puzzli. Dla przedszkolaków idealne będą puzzle tradycyjne składające się z 15-30 elementów. To wystarczająco liczba, aby dostarczyć wyzwań, jednak nie na tyle duża, żeby zniechęcić dziecko do układania puzzli.

Puzzle dla młodszych dzieci szkolnych — puzzle dla 6-latka, 7 i 8-latka

W wieku 6-8 lat dzieci stają się bardziej zręczne i rozwijają zdolności myślenia logicznego. W takim wieku mogą już próbować swoich sił z puzzlami dla dzieci o większej liczbie elementów. Puzzle dla 6-latka i dzieci do lat 8 powinny składać się z 50-100 elementów. Taka ilość elementów, choć początkowo może stanowić dla dziecka dość duże wyzwanie, to w efekcie końcowym z pewnością przyniesie mnóstwo frajdy i fajnej zabawy.

Puzzle dla starszych dzieci szkolnych — puzzle dla 9- latków i młodzieży

W przypadku starszych dzieci, które mają już za sobą pewne doświadczenia w układaniu puzzli, można sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania. Puzzle o liczbie elementów powyżej 100 to dobry wybór dla 9-latków i dzieci starszych. Można także rozważyć wybór modeli o niestandardowych kształtach, w tym popularne w ostatnich latach puzzle 3D dla dzieci, czy puzzle drewniane.