Jak powstają puzzle tradycyjne? Cztery etapy produkcji
PuzzleReklamowe 11 marzec 2022

Jak powstają puzzle tradycyjne? Cztery etapy produkcji

Lubisz układać tradycyjne puzzle? Masz ich w swoim domu co najmniej kilka opakowań? To świetnie! Skoro do perfekcji opanowałeś już układanie puzzli, to najwyższy czas, abyś zgłębił wiedzę na temat tego, jak wyglądają poszczególne etapy produkcji tych układanek. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze kwestie związane z produkcją tradycyjnych puzzli. Gotowi? W takim razie zacznijmy wspólnie przygodę z tworzeniem puzzli.

Etapy powstawania puzzli tradycyjnych — od pomysłu po realizację!

Każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z puzzlami. Ich układanie stanowi nie tylko świetną formę rozrywki, ale pozwala również rozwijać umiejętności poznawcze (szczególnie w przypadku małych dzieci), poprawiać koncentrację, czy uczyć cierpliwości. Najpopularniejszą formą układanek dostępnych na rynku są puzzle tradycyjne. Ich produkcja odbywa się w kilku etapach. Jakich?

Etap pierwszy: pomysł i projekt

Każdy puzzlowy projekt, niezależnie od tego, czy jest skierowany do masowej produkcji, czy tworzony na indywidualne zamówienie rodzi się pierwotnie w głowie, czyjej? W przypadku puzzli na indywidualne zamówienie, taki projekt możemy stworzyć sami, lub zaufać profesjonalistom, którzy posiadają duże doświadczenie w tworzeniu tego rodzaju projektów. Oczywiście tworzenie takiego projektu przez pracowników studia graficznego odbywa się po wcześniejszej konsultacji z klientem, po to, aby puzzle niemal w 100% spełniały nasze oczekiwania.

Krok drugi: tworzenie prototypu puzzli

Nieodłącznym etapem produkcji puzzli tradycyjnych jest stworzenie prototypu, czyli wzorca, który da nam odpowiedź na pytania o to, czy wyprodukowane ostatecznie puzzle będą spełniały oczekiwania, zarówno te związane z jakością wykonania, jak i ich funkcjonalnością. Jeśli prototyp przeszedł pomyślnie wszystkie testy, wówczas zwieńczeniem tego etapu jest produkt, który następnie przekazywany jest do ostatecznej produkcji.

Krok trzeci: produkcja

Ostateczną produkcję puzzli zaczynamy od wizyty przy urządzeniach drukarskich. Tutaj na dużym arkuszu płótna drukuje się obrazy oraz elementy graficzne na pudełka na puzzle, które w późniejszym etapie trafiają do urządzenia nazywanego krajarką, na którym to wydruki przycinane są do odpowiednich rozmiarów. W następnym etapie maszyny klejące łączą element graficzny z tekturą, po czym ponownie przenoszone są do krajarki, gdzie dopasowuje się ostateczny wymiar puzzli. Etapem zwieńczający produkcję puzzli jest właściwe przycięcie obrazu do wcześniej ustalonego formatu, sprawdzenie poprawności, rozsypanie ich na pojedyncze elementy i umieszczenie ich w foliowym woreczku.

Etap czwarty: puzzle trafiają do odbiorcy

Puzzle tradycyjne produkowane na zamówienie muszą przejść kilka etapów, aby ostatecznie móc trafić w ręce odbiorcy. Wcześniej pakowane są one w szczelnie zamknięte foliowe woreczki i umieszczane w eleganckim opakowaniu, przygotowanym na potrzeby danej układanki.