Jak układać puzzle? Praktyczne porady
PuzzleReklamowe 11 marzec 2022

Jak układać puzzle? Praktyczne porady

Układanie puzzli to doskonała forma rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji i poprawę pamięci. Puzzle motywują także do dalszych działań, a ich ułożenie sprawia ogromną satysfakcję. Aby jednak sam proces układania puzzli przebiegał bezproblemowo, warto wdrożyć kilka podstawowych zasad, które będą kluczem do osiągnięcia sukcesu. Znajdziesz je poniżej!

Układanie puzzli ─ dlaczego bywa trudne?

Układanie puzzli może przysporzyć wielu osobom nie lada wyzwania. Szczególnie jeśli elementów do ułożenia jest kilka tysięcy. Dlatego wśród miłośników tego typu zajęcia można spotkać się z określeniami puzzli, jako:

 • łatwo rozwiązywalne
 • rozwiązywalne
 • nierozwiązywalne.

Taki podział wynika przede wszystkim z kształtu występujących elementów, ale także poziomu trudności obrazka. Co ważne, każda z tych grup ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Puzzle łatwo rozwiązywalne to przede wszystkim puzzle skierowane dla młodszej grupy wiekowej, czyli dzieci. Takie układanki mogą także wybrać osoby początkujące. Ich kształty oraz obrazy są dość mocno zróżnicowane, a ilość występujących elementów nie przekracza 1000 sztuk. Dzięki takiej różnorodność puzzle te układa się szybko, a zabawa jest całkiem przyjemna.

Puzzle rozwiązywalne mają unikalny obrazek, ale kształty elementów, z których składa się całość obrazka, są na tyle zróżnicowane, że z mniejszym lub większym wysiłkiem da się je ułożyć. Są to jednak puzzle o średnio trudnym i trudnym poziomie, a zatem skierowane do osób zaawansowanych.

Puzzle nierozwiązywalne to z kolei takie, których ani obrazek, ani elementy nie są zróżnicowane. Zabieranie się za takie modele może przysporzyć nam wiele nerwów i frustracji, dlatego warto rozpocząć od prostych układanek, aby z czasem wejść na poziom mistrzowski.

Jak układać puzzle?

Układanie puzzli może być doskonałą zabawą. Aby jednak zabrać się do tego w odpowiedni sposób, warto skorzystać z naszych wskazówek. Przystępując do działania warto już na samym początku:

 1. Wyznaczyć miejsce do układania puzzli

  Puzzle składające się z kilku tysięcy elementów po ułożeniu zajmują naprawdę sporo miejsca. W związku z tym warto jeszcze przed przystąpieniem do działania, wyznaczyć sobie do tego właściwą przestrzeń, najlepiej taką, która nie będzie przeszkadzała innym domownikom. Dobrą praktyką jest wykorzystanie specjalnej maty, na której można nie tylko wygodne układać, ale także w razie konieczności przenosić puzzle.

 2. Posortować puzzle

  Zanim przystąpimy do docelowego układania obrazka, warto posegregować sobie puzzle, które mamy. Można to zrobić na kilka sposobów, jednak najbardziej znane i popularne jest sortowanie elementów według kolorów. Można także odłożyć na bok puzzle, które tworzą, tzw. ramkę obrazu. Są one łatwe do wychwycenia, ponieważ posiadają jedną lub dwie proste krawędzie.

 3. Układać fragmentami

  Układanie puzzli fragmentami to doskonały sposób na to, by nie popaść we frustrację. Elementy składające się na niebo, w jednolitym kolorze błękitu, warto zostawić na sam koniec. Lepiej jest skupić się na charakterystycznych przedmiotach, czy zróżnicowanych kolorach.

Co zrobić z ułożonym obrazkiem?

Ułożenie puzzli, szczególnie tych składających się z wielu tysięcy elementów sprawia ogromną satysfakcję. Z pewnością jest ona jeszcze większa, gdy puzzle były przygotowywane specjalnie dla nas na zamówienie, np. puzzle ze zdjęcia, czy puzzle reklamowe. Dlatego, aby cała praca i wysiłek nie poszedł na marne, warto ułożony obraz ładnie wyeksponować. W tym zadaniu doskonale sprawdzają się stelaże do ekspozycji puzzli. Można je zamówić u sprawdzonego producenta puzzli reklamowych z Poznania. Z pomocą takiego stelaża czy to drewnianego, czy wykonanego z metalu można w sposób efektowny pochwalić się swoim osiągnięciem, nie tylko w domowym zaciszu, ale także na różnego rodzaju spotkaniach, targach, czy eventach.