PuzzleReklamowe 14 grudzień 2020

Jak zostać ekspertem w układaniu puzzli?

Prawie każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której opakowanie puzzli nas przytłoczyło. Biorąc do ręki opakowanie, zaczynają się w głowie pojawiać myśli związane z potrzebnym do ułożenia czasem, czy też myśli dotyczące tego jak zacząć. Wiele osób rezygnuje z układania dużych zestawów puzzli, właśnie przez te myśli. Tymczasem, obierając dobrą taktykę, puzzle stają się przyjemną układanką na weekend, którą można układać całą rodziną. W tym wpisie postaramy się przybliżyć kilka podstawowych sposobów na ułatwienie sobie układania puzzli.

Po pierwsze: przygotujmy miejsce i czas

Niezależnie jak duże doświadczenie mamy, każde nowe puzzle będą wymagać od nas skupienia przez dłuższy okres czasu. Ponadto, przed rozpoczęciem układania, warto poszukać na opakowaniu kartonowym informacji dotyczącej finalnych wymiarów układanego obrazka. Dzięki tej informacji możemy się dowiedzieć, czy finalny obrazek zmieści się na naszym stole, czy też będzie trzeba układać puzzle na podłodze. Ważną informacją jest także ilość elementów, z jakich składa się dana układanka. Warto wspomnieć, że im więcej elementów, tym więcej czasu zajmie jej ułożenie, dlatego na naprawdę duże projekty warto poświęcić długi weekend. Nie ma sensu łudzenie się, że ułożymy puzzle 2000 elementów w przeciągu trzech czy czterech godzin.

Dobrą praktyką jest wyznaczenie sobie bardzo pesymistycznego czasu na ułożenie, ponieważ dzięki temu będziemy bardziej spokojni podczas układania. Brak ścigania się z czasem zawsze pozytywnie wpływa na tempo układania dużych puzzli. Odpowiednio przygotowane miejsce to także mniejsze ryzyko zgubienia jakiegoś elementu. Jeśli bardzo lubimy układać puzzle, to warto zastanowić się nad zainwestowaniem w specjalną matę, która delikatnie przytrzymuje puzzle w swoich miejscach. Warto także przyszykować odpowiednie oświetlenie przestrzeni, na której składamy układankę. Duża ilość światła pozwoli dojrzeć nam szczegóły, dzięki czemu łatwiej i szybciej połączymy ze sobą fragmenty układanki.

Po drugie: ułatwiajmy sobie układanie

Gdy pomieszczenie jest już gotowe, należy wysypać puzzle z opakowania. Następnie powinniśmy rozłożyć puzzle tak, by każdy z nich miał troszkę swojego miejsca. Ważne, by każdy z nich był obrazkiem do góry. Kolejnym krokiem w układaniu naszego dzieła powinno być znalezienie elementów ramki. Po znalezieniu odpowiednich puzzli, powinniśmy spróbować stworzyć ramę obrazu. Dzięki temu uzyskamy szkielet układanki, co wpłynie pozytywnie na naszą dalszą pracę. Pozostałe puzzle warto posegregować przez pryzmat kolorów jakie na nich występują. Jest to szczególnie przydatne gdy układamy puzzle na zamówienie na których jest rzadko spotykany wzór. Gdy mamy już ułożoną ramkę naszych puzzli, oraz mamy posegregowane inne elementy, pora zabrać się za układanie kawałków obrazka. Tworząc fragmenty obrazka składające się z kilku puzzli, pozwoli nam później połączyć je z ramą. Najważniejsze to się nie poddawać, a jeżeli puzzle są trudniejsze niż sądziliśmy, to zostawmy je na następną sesję układania.

Czy warto kupować puzzle?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: tak, warto. Układanie puzzli ma wiele zalet, spośród których można wymienić choćby rozwijanie kreatywności u dzieci, ćwiczenie spostrzegawczości i koordynacji ręka - oko. Puzzle są zalecane dla dzieci, ponieważ pozwalają dziecku ćwiczyć zdolności tak zwanej motoryki małej, oprócz tego mają wpływ na radzenie sobie z emocjami, takimi jak frustracja czy gniew, a także wspomaga rozwój procesów poznawczych u dzieci. Puzzle to nie tylko ośrodek wspomagający rozwój dzieci, to także rozrywka dla młodzieży i dorosłych. Układanie puzzli wpływa na umiejętność skupienia i koncentracji, ponadto ma udowodniony dobroczynny wpływ na nasz stan fizyczny.

Jakie puzzle kupować?

Jeżeli zaczynamy przygodę z puzzlami, to warto kupić jakiś w miarę nieskomplikowany obraz, zawierający nie więcej niż 300 elementów. Dla fanów, którym i 10000 elementów nie straszne, warto polecić usługi producentów puzzli. Zamawiając puzzle ze zdjęcia wysyłamy swój obraz do drukarni, a wybierając ilość elementów możemy sobie wybrać poziom trudności, od bardzo łatwego do ekstremalnie trudnego. Wszelkie foto puzzle, które są zamówione przez nas, to także doskonały pomysł na spersonalizowany prezent.