PuzzleReklamowe 18 marzec 2019

Jakie puzzle dla przedszkolaka wybrać najlepiej?

Puzzle są odpowiednią zabawką edukacyjną nawet dla bardzo małych dzieci, chociaż uwielbiają je także dorośli. Mają zróżnicowane poziomy trudności i składają się z różnej ilości elementów – od dwóch aż do kilku tysięcy. Do popularnych puzzli należą puzzle piankowe 3D, a także tradycyjne puzzle drewniane i papierowe. Wśród nich wyróżniają się puzzle z nadrukiem, chętnie wybierane przez dzieci i ich rodziców.

Odpowiednie puzzle dla przedszkolaka

Dziecko w wieku przedszkolnym ma już zazwyczaj na tyle rozwinięte umiejętności motoryczne, że swobodnie może układać puzzle złożone z kilkunastu elementów. Dla starszaków możemy wybierać nawet takie, które zawierają kilkadziesiąt części. Ważne, aby elementy były dość duże i wykonane z trwałych materiałów. Zbyt trudna układanka może zniechęcić dziecko do tego typu zabaw, warto więc zaczynać od prostszych zestawów. Wybierając puzzle z nadrukiem, warto sugerować się tym, co najbardziej lubi dziecko. Często znajdują się na nich postacie z popularnych bajek i filmów dla dzieci albo lubiane przez dzieci zwierzęta.

Dla mniejszych dzieci polecane są puzzle piankowe lub puzzle drewniane, w porównaniu do tych papierowych. Są bardziej odporne na zalanie i zabrudzenie, co w przypadku maluchów jest bardzo ważną cechą. Wśród nich znajdziemy ciekawe puzzle z nadrukiem z elementami o różnych kształtach i rozmiarach. Do niektórych modeli dołączono wygodne ramki, dzięki którym układanie staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Puzzle dla przedszkolaka – korzyści edukacyjne

Niezależnie od możliwości rozwojowych i predyspozycji malucha, puzzle stanowią doskonałe wsparcie edukacyjne. Puzzle są popularną zabawką, a jednocześnie pomagają kształtować wiele kluczowych dla dziecka umiejętności. Należą do nich zdolności manualne, w tym ćwiczenie chwytności palców i precyzyjnych ruchów dłoni, niezbędnych do późniejszej nauki pisania.. Układanki pozwalają także na trenowanie pamięci, spostrzegawczości, logicznego myślenia oraz skupiania uwagi.

O wiele trudniejsze do układania dla dziecka są puzzle o jednolitej kolorystyce, utrzymane w jednej tonacji lub takie z dużą ilością drobnych szczegółów. Dobrze zdecydować się na puzzle z nadrukiem, które przedstawiają obrazki z dużymi, wyraźnymi postaciami w zdecydowanych, wyróżniających się kolorach. Warto wziąć pod uwagę cierpliwość dziecka i doświadczenie w układaniu. Być może niezbędna będzie pomoc rodzica, szczególnie podczas pierwszych zabaw z puzzlami.