PuzzleReklamowe 5 październik 2020

Puzzle piankowe - wszystko co musisz wiedzieć

Gdy dziecko wchodzi w etap zabaw na podłodze, każdy rodzic chce zapewnić mu jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki. I choć miękki dywan lub kołdra na podłodze wydają się być dobrym rozwiązaniem to szybko dostrzeżemy ich minus, chociażby takie jak trudność z czyszczeniem. Jaka jest w takim razie alternatywa? Czy puzzle piankowe będą odpowiednie?

Czym są puzzle piankowe?

Puzzle piankowe są wykonane z tworzyw sztucznych, szczególnie popularna ostatnimi czasy jest pianka EVA, czyli kopolimer etylenu i octanu winylu. Warto pamiętać, że nie ma on dokładnie określonego składu, a proporcjonalna zawartość octanu winylu może wahać się od 4% do nawet 40%. Ta proporcja wpływa na właściwości fizyczne produktu końcowego, dlatego niektóre pianki mogą być twardsze. Materiał ten jest powszechnie uważany za nietoksyczny i nieszkodliwy, choć może posiadać niezbyt przyjemny octowy zapach. Choć nazywane są puzzlami piankowymi to ich składanie ma zdecydowanie znaczenie drugorzędne. Takie puzzle dedykowane są raczej dla najmłodszych dzieci, a ich “złożenia” dokonują zwykle rodzice, tak by nadać powstałej macie pożądany kształt.

Niektóre zestawy oferują również łączenia poziomo-pionowe, co pozwala na stworzenie ścianek otaczających miejsce zabawy malucha.

Jakie są zalety puzzli piankowych?

Jedną z niekwestionowanych zalet jest łatwość czyszczenia. Przy większości zabrudzeń wystarczy przemyć materiał wilgotną ścierką lub gąbką. Maty złożone z puzzli piankowych dobrze utrzymują się na powierzchni, niezależnie czy są to panele, dywan czy wykładzina, a jednolitość materiału zapewnia dobrą ochronę przed urazami. Dodatkowo można łatwo manipulować kształtem stworzonej maty, co jest szczególnie przydatne przy mniejszych pomieszczeniach. W przypadku gdy złożona mata będzie za mała można dokupić kolejne puzzle bez martwienia się o przerwę między nimi, jak byłoby to w przypadku innych mat.

Część puzzli dostępnych na rynku posiada nadruki lub wykładane wkładki w kształtach zwierząt, owoców lub liter. Pełnią one funkcję edukacyjną, pobudzają ciekawość dziecka i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową.

Czy można dowolnie łączyć zestawy różnych puzzli piankowych?

Część puzzli posiada jednakowe zakończenia elementów, co umożliwia ich łączenie, jednak szansa na to, że puzzle dwóch różnych producentów będą pasować idealnie jest dość mała. W przypadku gdy mamy wątpliwości czy puzzle dostępne na rynku będą odpowiednie, możemy zdecydować się na puzzle na zamówienie. W przypadku takiego rozwiązania będziemy mieć pewność co do materiałów i parametrów geometrycznych otrzymanego produktu. Dodatkowy plusem takiego rozwiązania jest możliwość wybrania koloru i deseniu znajdującego się na wyprodukowanych elementach. Dzięki temu mata będzie pasowała do pomieszczania lub charakteru dziecka. W zależności od wieku można wybrać kształty geometryczne (zalecane dla najmłodszych), zwierzęta (dla nieco starszych) lub litery/cyfry, jeśli chcemy by nasze dziecko szybciej rozwinęło umiejętność rozpoznawania tych znaków.

Jakie normy muszą spełniać puzzle piankowe?

Aby zabawka dla dziecka była bezpieczna musi spełnić wymagania dyrektywy europejskiej. Jeśli produkt oznakowany jest jako CE, to znaczy, że spełnił dyrektywy i jest bezpieczny dla dzieci. Dyrektywy europejskie są zbiorem norm, które musi spełnić produkt, w tym bardzo popularnej w tematyce wczesnodziecięcej normy EN71, która określa właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne. W praktyce oznacza to tyle, że zabawka nie wydziela szkodliwych substancji, nie jest łatwopalna oraz nie zagraża dziecku fizycznie (np. nie zawiera małych elementów, które dziecko może połknąć). Kupując zabawki dla dziecka pamiętajmy wybierać tylko te, które mają znaczek CE. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę by odległość między literami C i E była odpowiednia. W przeciwnym wypadku kupimy zabawkę China Export…