Puzzle - sprawdź, jak je szybko i sprawnie układać
PuzzleReklamowe 10 grudnia 2022

Puzzle - sprawdź, jak je szybko i sprawnie układać

Wiele osób traktuje układanie puzzli jako przyjemny relaks. Z czasem jednak, rozpoczynając od tych mniej trudnych wzorów, dochodzimy do momentu, w którym chcielibyśmy więcej. Więcej oznacza nie tylko naukę układania większej liczby elementów w puzzlach, ale też trudniejszych wzorów czy obrazów. Może to jednak sprawiać trudność. Jak układać puzzle i jak nauczyć się tej czynności? Sprawdź poniżej.

Czy układanie puzzli jest trudne?

Puzzle są dostępne w różnych wariantach. Zarówno tych łatwych do rozwiązania, trudnych i tych nie do ułożenia. Oczywiście wszystko można ułożyć, tylko trzeba wiedzieć jak. A poziom trudności w układaniu puzzli jest uzależniony od kilku czynników, a w szczególności wyjątkowości obrazu i kształtu poszczególnych elementów. Do najłatwiejszych należą kolekcje mające unikalny obraz, ale mocno zróżnicowane elementy. Dzięki temu układanie puzzli jest proste i przyjemne. To doskonały wybór dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tą rozrywką.

Trudniejsze do układania są puzzle, które mają unikalny obraz, ale składają się z mało zróżnicowanych elementów. Ich ułożenie z pewnością zajmie dużo więcej czasu, aczkolwiek radość pojawiająca się po zakończeniu pracy będzie nieoceniona. A co jest najtrudniejsze? Układanie puzzli, w których ani elementy, ani obrazek nie są unikalne, jest wręcz niemożliwe – stworzenie takiego obrazu wymaga wyjątkowych umiejętności i wręcz mistrzowskiej cierpliwości.

Jak rozpocząć układanie puzzli?

Pamiętaj, że układanie puzzli maj być przyjemnością, dlatego też naukę układania puzzli należy rozpocząć od tych najłatwiejszych modeli i stopniowo zwiększać poziom trudności. Aby czynność ta była przyjemna, warto wybierać obrazy, które Ci się podobają. W przypadku dzieci mogą to być postacie z bajek, a w przypadku dorosłych ulubione marki samochodów czy też ciekawe widoki bądź pejzaże. Odpowiadając na pytanie, jak układać puzzle, należy wspomnieć jeszcze, że trzeba odpowiednio przygotować miejsce, w którym czynność ta będzie się odbywać. Musi to być miejsce, najlepiej stół, który nikomu nie będzie potrzebny. Dzięki temu obraz będzie bezpieczny, a układający nie będzie musiał się stresować nagłą koniecznością przeniesienia elementów.

Od czego zacząć układanie puzzli?

Pierwszym krokiem podczas nauki układania puzzli jest ich sortowanie. Rozpoczynając prace od ich segregacji, ułatwiasz sobie późniejsze ułożenie całości. Na rynku są dostępne specjalne sortery do puzzli, ale jako początkujący możesz wykorzystać domowe pudełka plastikowe. W pierwszej kolejności oddziel tzw. puzzle krawędziowe. Dzięki nim ułożysz tzw. ramkę, a to już niezwykle pomocne, szczególnie w przypadku jednokolorowych układanek.

Kolejny krok sortowania puzzli to podzielenie ich na sekcje kolorystyczne – każdy kolor będzie tworzył inny element – tło, niebo, trawę, konkretne elementy – domy, zwierzęta, ludzi. Ostatnią segregacją powinno być wybranie puzzli o tych samych kształtach. Segregują je i analizując pod kątem różnic, można połączyć je w całość i małymi krokami z pojedynczych elementów dojść do całych obrazów.

Układać całość czy najpierw fragmenty?

Wiele osób zastanawia się, czy w pierwszej kolejności układać poszczególne fragmenty obrazu, czy też od razu skupiać się na całości. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona oczywiście od rodzaju obrazu. W przypadku krajobrazów lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na pojedynczych fragmentach, gdyż pozwolą one wyeliminować liczbę puzzli, a tym samym ułatwią ułożenie trudnych obszarów takich jak niebo, woda czy góry. Jeśli jednak obraz składa się z wielu charakterystycznych elementów, możesz układać puzzle od razu w całość.

O czym jeszcze pamiętać podczas nauki układania puzzli?

Najważniejsza w nauce układania puzzli jest cierpliwość. Początki są bardzo trudne, szczególnie w przypadku trudniejszych egzemplarzy, stąd też należy być cierpliwym i nie poddawać się. Pamiętaj, że układanie puzzli to przyjemność, a nie przykry obowiązek. Nie musisz całego obrazu ułożyć jednego dnia! Puzzle możesz układać stopniowo, każdego dnia po części. Zrobienie przerwy jest nawet wskazane, gdyż po długim czasie układania pozwala spojrzeć na obraz świeżym wzrokiem, a tym samym łatwiej osiągnąć sukces.