Układanie puzzli ćwiczy zarówno koncentrację, jak i skupienie się na jednej rzeczy. Pozwala się ono wyciszyć po trudnościach dnia, służy odstresowaniu i oderwaniu się od problemów. Wpływają też korzystnie na pamięć wzrokową i uczą logicznego myślenia. Z tego właśnie powodu gra ta ma wiele zastosować zarówno edukacyjnych, jak i terapeutycznych.
Puzzle to doskonały pomysł na urozmaicenie lekcji matematyki, historii, biologii czy nawet języka polskiego. Przynoszą one wiele korzyści podczas zajęć edukacyjnych, i coraz częściej staje się one znakomitą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Żadna
Poprzez użycie puzzli edukacyjnych poszerzamy możliwości wprowadzania na lekcjach różnych zagadnień. Pomagają one w nauce liczb i liter, poznawaniu zwierząt, języków obcych, kolorów i kształtów. Nauka poprzez zabawę jest bowiem bardziej efektywna i lepiej się utrwala. Puzzle to zajęcia manualne, ćwiczące umiejętności ręka-oko i rozwijające zmysł wzroku i dotyku. Ponadto rozwijają one spostrzegawczość i myślenie przyczynowo-skutkowe.
Wspólne układanie puzzli może też rozwijać umiejętności pracy w grupie, stymulować współpracę i tworzenie prostej strategii. Gra ta pozwala rozwijać umiejętności społeczne i uczy zasad zdrowej rywalizacji. Ponadto układanie puzzli w przedszkolu pozwala dzieciom na wyciszenie przed drzemką.
Puzzle sensoryczne to szczególna odmiana puzzli wyróżniająca się wśród gier planszowych na zamówienie.Jest to układanka elementów, które muszą posiadać jakiś element sensoryczny, fakturowy, czyli dotykowy. Warto wiedzieć, iż dzieci z zaburzeniami sensorycznymi są bardzo wrażliwe na elementy o innej strukturze, które niekiedy stymulują je pozytywnie a czasem negatywnie. Dzieci z nadwrażliwością dotykową, można wprowadzać dzięki nim w sferę faktur i chropowatości, która zaburza ich sferę bezpieczeństwa.
Puzzle, wśród różnych gier planszowych na zamówienie stanowią wyjątkową rozrywkę. Układanie ich stymuluje aktywność poznawczą oraz pobudza pracę mózgu i trenuje zdolność logicznego myślenia. Dzięki ich układaniu starsza osoba ćwiczy koncentrację, chwytność palców, precyzję ruchów oraz rozwija kreatywność. Puzzle mogą stanowić doskonałe narzędzie do aktywizacji seniorów, którzy cierpią na demencję lub chorobę Alzheimera. Jest to bowiem świetny trening pamięci.
Ponadto chwytanie elementów, obracanie ich w dłoniach, a potem łączenie w całość doskonale trenuje małą motorykę -, sprawność bardzo ważną w utrzymaniu samodzielności. Ułożenie obrazka pozwala na poczucie sprawczości oraz daje satysfakcję, co wzmacnia wiarę we własne możliwości, a także zachęca do podejmowania aktywności.
Kupując puzzle dla chorych na Alzheimera lub dla osób starszych z innym rodzajem otępienia należy szczególnie zwrócić uwagę na ich właściwy wybór. Bardzo istotny dla niego jest stopień zaawansowania choroby. Przy bardziej zaawansowanych jej stadiach , liczba ich elementów powinna być mniejsza. Warto zwrócić również uwagę na zainteresowania seniora, ponieważ układanie obrazka, który przedstawia przedmioty lub miejsca, które go interesują, będzie dla niego przyjemniejsze.
Duże znaczenie ma także wielkość elementów. Trzeba na to szczególnie uważać, wybierając puzzle dla osób o słabszym wzroku, ponieważ powinniśmy zapewnić im wówczas układankę z większymi elementami.